رضیم
شماره دستور پخت: 311
رضیم
طرز تهیه خورش قیمه

موارد لازم + طرز تهیه

فیلم طرز تهیه خورشت قیمه

متن ویدئو طرز تهیه خورشت قیمه

سلام همراهان گرامی به کانال رازهای آشپزی خوش اومدید ، دراین برنامه تصمیم داریم به شما یه غدای سنتی ایرانی رو ارائه بدیم به اسم قیمه ی مجلسی، قبل ازاینکه غذامونو شروع کنیم به آموزش دادن ، حتما کانال مارو سابسکرایب کنید و زنگوله روهم بزنید دراینصورت هرزمان که ما ویدئو جدیدی ارائه بدیم ، شما می تونید مطلع بشید و از اون استفاده کنید.

سلام روش پخت قیمه مجلسی رو درواقع باهم مرور می کنیم :

ما اول این پیاز رو چون به خاطراینکه زمان زیادی رو نگیره ، ما پیاز رو قبلا نگینی خرد کردیم ، روغن رو می ریزیم داخل قابلمه و یه مقداری از این پیاز رو داخلش می ریزیم اما پیاز رو ما نیازی نداریم که پیاز کاملا سرخ بشه ، یه مقداری که این سبک شد ، و از اون حالت خامی خارج شد ، ما گوشتامونو می ریزیم توش، چرا ما گوشتو می ریزیم وسط و تفت میدیم؟ یکی اینکه گوشت موقع پختن کف نکنه حتما خودتون مشاهده کردید خیلی از شما گوشت رو میذارید روی گوشت کف میکنه، برای اینکه روی گوشت کف نکنه گوشتای ما کوچیک نشن.

بعد گوشتی رو که درواقع شما میپزین شکلش تغییر نکنه وقتی سرتفت میدیم ، این حسن هارو گوشت داره که من توی قرمه سبزی هم براتون توضیح دادم اما توی قیمه باز شرایطش فرق می کنه این یه مقداری که سبک تر از این اندازه بشه من 3 ، 4 دقیقه ای شاید کمتر می تونم این گوشتارو داخلش بریزم و بذارم سرتفت بخوره ، مانی خوبه که همه جاش رنگش تغییر بکنه یعنی شما به اندازه ای اینو سرتفت بدید  که رنگ گوشتتون همه ی قسمتاش تغییربکنه.

ما اینو هم  می زنیم تا رنگ گوشتمون عوض بشه، ما چیزایی که لازم داریم توی این مرحله داخل گوشت بریزیم ، اینه که مقداری زردچوبست که من اینو…تو این مرحله ما یک قاشق چایخوری زردچوبه میریزیم، قاشق چایخوری رو هم ببخشید من قبلا به دوستان نشون دادم.

من غذایی رو که درست می کنم برای 4 نفره شما درواقع زمانی که می خواید بپزید همین نسبت خودتون می تونید کم و زیاد کنید، من اول زردچوبه رو ریختم ، دو تیکه چوب دارچین دارم ببینید اندازش رو  این سه تیکه رو از همین الان میندازم داخل گوشت و مقداری فلفل سیاه نیاز دارم. فلفل سیاه روهم درواقع به خودتون بستگی داره اگر تند تر می خورید یا کمتر … من یه مقدار خیلی کمی مجبورم بریزم چون کسی که می خواد استفاده کنه ، به فلفل سیاه یا فلفل ها کلا حساسیت داره.

 اگر شما بتونید داخل اینو نشون بدید خیلی خوب میشه و من خودم یذره اینو خمش کنم ببینید بله رنگ گوشت رو ببینید چه شکلی شده  من الان مجبورم و برای این حتما از آب جوش استفاده کنم اگر آب سرد بریزم این سفت میشه و دیرپز میشه با اجازتون تا آب جوش آماده بشه من مجبورم اینو بذارم زمین ببینید من مقدار لپه رو با مشتم اندازه گیری می کنم برای هریک نفر ببینید این کافیه این یک نفر ، این دونفر ، این سه نفر و این چهار نفر.

خب این دوباره این گوشت رو میذارم بالای هیتر که داغ بشه و چون این گوشت داغه ، من باید حتما برای پختش از آب جوش استفاده کنم من آب جوش رو آماده کردم ، آب جوش می ریزم تا کجا؟ چون قیمه یکی از خورشتاییه که زیاد به آب احتیاج نداره ما بعداینکه لپه رو ریختیم ، دیگه ما زیاد نیاز نداریم که خورشتمون پرآب بشه وقتی خورشت پرآبه خیلی خوشمزه در نمیاد، الان این داره می جوشه توی این مرحله نیاز داریم که لپمون رو جدا بپزیم و دلیل اینکه لپه رو جدا میپزیم اینه که شما تو قیمه ی مجلسی این کار رو انجام میدید ، تو خونه هم می تونید این کار رو انجام بدید.

زمانی که شما قیمه رو درست می کنید ، طعم یا بوی آبگوشت رو احساس می کنید بوی آبگوشت یا طعم آبگوشت داره و این کفی که می کنه ، قیمه رو کدر می کنه، شما قیمه های مجلسی رو دیدید شفافه قیمه های تو خونه خیلی کدره دلیلش اینه که اون کف با گوشت ترکیب میشه و رنگ قیمه رو خراب می کنه.

من الان کاری که انجام میدم ، این پیازی که ما خرد کردیم ، کلا دو تا پیاز نسبتا بزرگ بوده من لپه هایی که شسته شده رو می ریزم داخل ظرف و یک مقداری ازاین پیاز رو می ریزم توش و می تونم هم پیاز درسته یا چهارقاچ بندازم توش من نصف لازم دارم و اندازه ی نصف ، خودم اندازشو چشمی می دونم اینو می ریزم چون این داغ نیست ، حتما باز باید آب سرد استفاده کنم. اینو آب سرد استفاده می کنم میذارم این بجوشه. وقتی که جوشید ، و به پختن نزدیک شد یعنی شما وقتی که دست زدید احساس می کنید که یکم دیگه بپزه کاملا پخته شده بعد اون موقع من اینو برمیدارم توی آبکش می ریزم و آبشو میذارم بره یه آبم روش می گیرم میذارم کنار.

وقتی گوشتمون پخت ، ما لپمونو بهش اضافه می کنیم این تا این مرحلش شما اجازه بدید که این بجوشه و ما صافش کنیم و بعد مرحله بعدیشو باهم مرور کنیم تا این مرحله ما گوشت رو که خدمتتون توضیح دادم خب گذاشتم بپزه لپه روهم گذاشتم بپزه تواین مرحله من سسش رو آماده میکنم، سسش رو که ما نیاز داریم روغن بریزیم ماهیتابمون یه مقداری روغن می ریزیم و بعد پیازهامونو توش تفت میدیم  پیازهارو توش می ریزیم و تفت میدیم میذاریم پیازها کاملا طلایی بشه بعد که طلایی شد ، ما ربمون رو می ریزیم به حدی این رب رو ما یه سره هم می زنیم که هم بوی خامیش بره هم خودش کاملا ازهم جدا میشه.

دوستان عزیز لطفا به نکات آشپزی که خدمتتون عرض می کنیم حتما دقت کنید تابتونید غذای لذیذی رو خلق کنید. خب این هنوز مونده که به اون مرحله ای برسه که ما بتونیم ربمونو بهش اضافه کنیم،  باید کاملا طلایی رنگ بشه؟ طلایی نمیشه قبل از اون میشه ببینید هنوز زمان داره اصطلاحا وقتی که کاملا سبک میشه ، اون مرحله ما درواقع رب رو بهش اضافه می کنیم یعنی ربمون به تعداد نفرات متفاوت هستش.

این تقریبا یکی دو دقیقه دیگه می تونم رب رو بهش اضافه بکنم توی این مرحله دیگه ما رب رو بهش اضافه می کنیم همه رو باهم نمی ریزیم وامیسیم ببینیم آیا اون ربی که ما برای این تعدا نفرات نیاز داریم… ببینید خودش شروع می کنه به باز شدن نباید بذاریم تغییر رنگ پیدا کنه اگر تغییر رنگ پیدا کنه قیمه ی مارو سیاه می کنه ببینید شما الان کاملا متوجه این میشید که رب داره باز میشه و رنگ روغن تغییر می کنه شما زحمت بکشید زعفرانش رو بیارید و گلابش رو زعفرانشو بریزید.

 زعفران به دلخواه هست ببینید هرچی میگذره این بهتر باز میشه گلاب رو من ترجیحا زیاد گلاب نمی ریزم یعنی یه حدی می ریزم که طعم بگیره، یک قاشق غذاخوری شما گلاب بهش اضافه کنید هم طعمش خوب میشه و هم رنگش خیلی خوب و عالی درمیاد تو این مرحله من میبرم گوشتمون که پخته بعد لپه رو ببینم چجوری شده اینو میذارم زمین تا رنگش تیره نشه تو این مرحله میریم لپمونو صاف می کنیم آبش رو می ریزیم بیرون و لپمونو به گوشتمون اضافه می کنیم بعدش سسمون رو داخلش اضافه می کنیم لیموی عمانیمونو میندازیم و 20 دقیقه آخر که لیمو عمانی رو اضافه می کنیم و درواقع نمک رو لیمو عمانی رو تقسیم می کنیم به دونصف مساوی به دو دلیل :

یک اینکه دونه هاش رو که تلخ می کنه دراریم موضوع بعدی اینکه ممکنه کپک زده باشه و غذای مارو خراب بکنه حتما لیمو عمانی رو نصف کنید درسته لیمو عمانی رو داخل غذا نندازید، تو این مرحله باید برم و اونن لپه هارو صاف کنم و آبش رو خارج کنم

خب تو این مرحله گوشتمون پخته و ما لپه رو خدممتون عرض کردم که ما باید بجوشونیم و آبش رو صاف کنیم داخل قابلمه می ریزیم سسم که آماده کردیم اون رو هم بهش اضافه میکنیم،  توی این مرحله اون سسی که مشاهده کردید رو داخل خورشتمون می ریزیم بعد تو این مرحله ما لیمو عمانی هامونو اضافه می کنیم و میذاریم بپزه و 10 الی 20 دقیقه آخر نمک رو اضافه می کنیم، اینجام می تونیم اضافه کنیم اما بعضی از گوشتا اینجا یه مقداری دیرپز میشن و تو همین حالت ممکنه نیلز باشه که نمک رو بعدا اضافه کنیم.

من اینو نشون بدم خدمتتون رنگ قیمه رو ببینید ما میذاریم آماده بشه و موقع سرو میاریم خدمتتون که سرو کنیم.

 دوستان اینم از غذای خوشمزمون که آماده شده سروش کردیم امیدواریم که شماهم اینو در منزل بپزید و بخورید و نوش جان کنید، انشاءالله که دوست داشته باشید و بخورید و لذت ببرید به خدا میسپارمتون خدانگهدار.            

نكات خورشت قيمه هیوا

نكات خورشت قيمه هیوا

البته كه ميدونم همتون خيلي خوب بلدين درستش كنين ولي يه سري نكات براي خوشمزه تر شدنش ميگم،شمام اگه نكته اي بلديد تو كامنت بنويسين تا بقيه دوستان هم استفاده كنن🥰👌🏻
نكات قيمه
🔴 گوشتی که برای تهیه خورش استفاده ميكنيد،گوشت قيمه اي است كه از قرمه مقداري كوچيكتره،نوع گوشت ميتونه (گوشت گوساله باشه وقسمت مغز ران )یا (گوشت گوسفند که در این صورت گوشت سردست )مناسبه.
🔴هرگز در خورشتتون آب‌لیمو نریزید بلکه با لیموعمانی و رب گوجه‌فرنگی ترش مزه‌دار کنید.
🔴برای آماده کردن لپه، بعد از خیساندن، آن‌ها را چند دقیقه در آب بجوشونيد و کف روي اون را بگیرید تا بوی آن از بین برود و سپس با مقداري روغن و فلفل تفت بديد و بعد به خورش اصافه كنيد.
🔴بهترين گزينه براي عطر قيمه زعفران و چوب دارچين هست ولي ميتونيد از (هل،گلاب) هم در انتهاي پخت استفاده كنيد.
🔴استفاده (زياد از رب براي خوش رنگ تر شدن) طعم قيمه را غالب ميكنه و خورش طعم رب ميگيره،
انداختن 2 عدد گوجه‌فرنگی قاچ شده در خورش، هم طعم بهتری به این غذا می‌دهد هم باعث می‌شود رنگ بهتری پیدا کند.
🔴 لیمو عمانی‌ها را 20 دقیقه قبل از سرو به خورش اضافه کنید زیرا زود انداختن آن‌ها باعث تلخی خورش می‌شود. دیر انداختن آن‌ها باعث می‌شود که غذا طعم لیموعمانی پیدا نکند.
🔴اندازه لپه به گوشت حتما رعايت بشه استفاده زياد از لپه خوشايند نيست.
🔴اگر حجم قيمه زياد نيست از پياز خيلي بزرگ استفاده نكنيد چون خورش و شيرين ميكنه.
🔴از چوب دارچين به جاي پودر دارچين استفاده كنيد،تارنگ خورشت و تحت تاثير قرار نگيره

🔴از مقداري زرشك خيس خورده و تفت داده شده هم تو خورش استفاده كنيد عالي ميشه،
🔴براي ته ديگ از نان استفاده كنيد ته ديگ سيب زميني مناسب نيست چون در خورشت خلال هاي سيب زميني وجود داره.
🔴نوشيدني مناسب اين غذا،دوغ.شربت به ليمو و شربت گل سرخ هست
پ ن: فقط يه نكته راجع به سيب زميني سرخ كرده بگم👈اول سیب زمینی ها رو درشت خرد کنید سپس به مدت یکی دو ساعت درون آب یخ قرار بدین. این کار باعث می شود ماده زائد درون سیب زمینی از بین بره بعد از یکی دو ساعت، در قابلمه ای آب را جوش بیاورید و زمانی که آب جوش آمد، سیب زمینی هاي خلال شده را در آن بریزیدو بعد از چند دقيقه آبكشي كرده و سرخ كنيد.                   
 

نظر خود را بیان کنید

1 دیدگاه برای طرز تهیه خورش قیمه

  1. پری

    عالی بود.تشکر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهمونی چی بپزم ؟ 20 طرزتهیه دقیق رستورانی و قنادی (ثبت نام رایگان)