رضیم
رضیم

موارد لازم + طرز تهیه

فیلم طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی

متن ویدئو طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی

سلام دوستان و همراهان گرامی امروز براتون یک غذای بسیار ویژه و خوش­مزه آوردیم به نام کوفته تبریزی. اگر شما کوفته تبریزی رو نخورده باشید مطمئنا اسمش رو بارها و بارها شنیدید.

سلام عزیزای­دلم لطفا با ما همراه باشید.

کوفته تبریزی:

جوجه: 1 عدد

پیاز: 1 عدد

پیازخلالی: 2 عدد

زرشک: 2 مشت

گردو: به دل­خواه

تخم­مرغ آب­پز: 3 عدد

آلو: 15 عدد

لپه: 1 پیمانه

برنج: 1 پیمانه

گوجه­فرنگی: 4 عدد

پیازنگینی: 2 عدد

رب: 4 قاشق غذاخوری

زردچوبه: 4 قاشق چای­خوری

نمک: 3 قاشق مرباخوری

فلفل سیاه: 3 قاشق چای­خوری

فلفل قرمز: نوک قاشق چای­خوری

زعفران: به میزان لازم

گوشت چرخ کرده: 800 گرم

گشنیزخشک: 1 قاشق غذاخوری

ریحان خشک: 1 نیم قاشق غذاخوری

ترخون خشک: 2\1 قاشق غذاخوری

مرزه خشک: 1 نیم قاشق غذاخوری

تره خشک: 1 قاشق غذاخوری

جعفری خشک: 1 قاشق غذاخوری

ما برای کوفته تبریزی نیاز به نیاز به یک مرغ داریم یه جوجه البته چون زیر یک کیلوگرم میشه جوجه. نمک می­زنیم تا مرغ­مون بی نمک نشه یه مقدار هم فلفل می­زنیم.

درمدتی که داریم مرغ رو مرینیت می­کنیم ما ابتدا باید لپه و برنجی­رو که داریم رو باید بزاریم بپزه. لپه­مون یک پیمانه­ست برنج هم یک پیمانه. دوستان عزیز این­هارو باید جدا بزاریم بپزه به دلیل این­که برنج لعاب میده و مانع پخت لپه­مون میشه.داخل هردوتاشون آب می­ریزیم و می­زاریم که بپزه.

خب مرغ رو با نمک و فلفل مرینیت کردیم که توش یه طعمی داشته باشه و شکمش رو با تخم­مرغ­هایی که از قبل آب­پز کردیم و آلوهایی که از قبل خیس کردیم حدود 10 الی 15 عدد آلو داریم و زرشک هایی که از قبل شستیم و خاکش رو گرفتیم آبکش کردیم و آوردیم که استفاده کنیم گردو به میزان لازم پیاز­هام که از قبل خلالی ریز کردیم اونم داخل جوجه می­ریزیم.

خب بعد از این­که کاملا شکم مرغ­مون رو پر کردیم میایم و این رو می­دوزیم با نخ و سوزن کاملا تمیز تا موادش ازش بیرون نیاد البته ناگفته نمونه ما یه نخ زخیم لازم داریم ولی هر نخی که تونستیم اینو می­تونیم بدوزیم و بزاریم بپزه. بال­هاشم می­بندیم یا می­دوزیم فرق نمی­کنه و این همه جا فیکس می­شه و با فیکس شدنش دیگه حرکت نمی­کنه. ما همونطور که اینو بپزیم همون موقع می­تونیم اینو باز کنیم. خب مرغ­مون رو که مرتبش کردیم می­زاریم داخل قابلمه و یه مقداری آب بهش اضافه می­کنیم یه مقدار زعفرون هم بهش می­زنیم تا یه ذره تغییر رنگ هم داشته باشم این دیگه خیلی مهم نیست می­تونیم این کارو انجام بدیم می­تونیم ندیم. اینو می­زاریم به مدت 10 الی 20 دقیقه بپزه. چون جوجه­ست زود می­پزه این توی خود کوفته هم دوباره قراره پخته بشه.

دوستان در این فاصله­ای که مرغ ما آب­پز می­شه ما سسش رو آماده می­کنیم.

زردچوبه 1 و نیم قاشق چایخوری اضافه می­کنیم و رب.

 یه سری از دوستان سوال می­کنن چرا من به روش شما رفتم اما باز هم رب من تیره شد، همین زمان مهمه ببینید وقتی­که ما داریم کاری رو انجام می­دیم اگر یه ذره ما با تاخیر این کارو انجام بدیم حالت نیمه سوخته می­گیره رب ما یعنی تیره می­شه اون روشنی خودش رو از­دست میده ما تازمانی که این رو هم­میزنیم بوی خامیش ازبین بره و اون رنگ روشن رو به روغن پس بده. باز هم کمی روغن اضافه می­کنیم،

4 قاشق غذاخوری ما رب داشتیم که این رو برای سس کوفته­مون داریم آماده می­کنیم، باید سس کوفته آماده باشه بجوشه و اگر ما اومدیم کوفته­رو بندازیم حتما باید در حال جوش باشه. وقتی­که رنگ رب­مون پس داد و به این حالت رسید ما می­تونیم مرحله بعدی کارمون رو انجام بدیم. حالا توی این مرحله ما زعفرون رو باید اضافه کنیم زیاد اضافه کنید که هم طعم­ش خوب باشه هم عطرش. 4 تا گوجه­فرنگی داشتیم که اونارم خرد کردیم و اضافه می­کنیم. 2 قاشق چای­خوری­ هم نمک اضافه می­کنیم پیاز داغ نگینی­هم که از قبل آماده کردیم اونم اضافه می­کنیم که 2 تا پیاز بزرگ بود و فلفل سیاه که 1 قاشق چایخوری داریم. خب عالی، این دیگه بهترین مرحله­شه. آب­جوش رو اضافه می­کنیم اگر تو مرحله رب دقت کنیم رنگ سسمون عالی میشه پس نوع تفت دادن رب خیلی اهمیت داره. اما چون وقتی کوفته­مون رو می­ندازیم باید تا نصفه تقریبا تو آب باشه وگرنه تمام­ش رو نباید بگیره بخاطر همین به مقدار لازم آب­جوش اضافه می­کنیم.کمی هم زرشک به سس اضافه می­کنیم و می­ریم سراغ مرحله بعدی.

دوستان عزیز ما این­جا 800 گرم گوشت­چرخ کرده داریم که 600 گرم­ش گوشت گوساله بدون چربی هیچ فرقی نمی­کنه کدوم قسمت گوشت باشه و 200 گرم هم گوشت گوسفندی که اونم باید بدون چربی باشه هیچ فرقی ام نمیکنه کدوم قسمت باشه. این گوشت با برنج پخته شده و لپه پخته شده رو می­ریزیم داخلش و می­خوایم باهم­دیگه اینارو میکس کنیم. خب یه بخشی از موادمون رو می­ریزیم تو دستگاه مولینکس­مون و با گوشت میکس می­کنیم. باید این­ها خوب باهم میکس بشن تا چیزی که مدنظرمون هست ازش به­دست بیاریم. سخت ترین مرحله­ش همین مرحله میکس­ش هست.توی این مرحله همه این­هارو که چرخ کردیم باید باهم ورز بدیم وقتی که داریم ورز می­دیم ادویه­هارو اضافه می­کنیم که هم­زمان با ورز دادن ما این­ها هم خوب ورز بخوره و به خورد گوشت بره. نمک،زرچوبه که طعم زخم گوشت رو می­گیره 3 قاشق چایخوری اضافه می­کنیم، فلفل سیاه 2 قاشق چای­خوری و فلفل قرمز نوک قاشق چای­خوری و تمامی سبزی­ها باید به صورت خشک باشه که استفاده کنیم اگر خشک باشه بهتره به دلیل این­که اون سس آب داره و باعث می­شه که کوفته ما آب­دار بشه و باز بشه. تره کوهی 1 قاشق غذاخوری

 جعفری 1 قاشق غذاخوری

 گشنیز 1 قاشق غذاخوری

 ترخون نصف قاشق غذاخوری

مرزه 1 و نیم قاشق غذاخوری

 و 1 و نیم قاشق غذاخوری ریحان می­ریزیم

ما این­هارو باهم­دیگه باید کاملا ورز بدیم و یک­دست­شون کنیم.

دوستان حالا مرغمون­ هم آماده­ست و نخ پاها و بال­هاش رو باز می­کنیم.

این خمیر یا موادی که به عوان مواد کوفته درست کردیم بخشیش رو برمی­داریم و برای زیر کوفته­مون در­نظر می­گیریم اینو آماده می­کنیم برای زیر کوفته­مون می­زاریم داخل کاسه و صافش می­کنیم و مرغ رو می­زاریم وسط مواد و با بقیه مواد کوفته شروع می­کنیم به پوشوندن مرغ.

 این کوفته رو لازم نیست حتما تو مجالس خاص­مون که هست رو این­رو با مرغ و وضعیت درست کنیم وگرنه این رو می­تونیم فقط کوچیک اونقدر ورزش بدیم که دیگه هیچ ترکی روش نباشه و با دست­مون سوراخ کنیم لاش هرکدوم از موادو خواستیم بزاریم و دوباره اینو بپیچیم و دوباره ببندیم اینو برای تک­نفری هم میشه درست کرد.

آلو­هارو می­ریزیم توی آب سس­مون مابقی زرشک­هامون رو اضافه می­کنیم، سبزی مرزه و ریحان خشک هم اضافه می­کنیم.

خب ما کامل مرغمون رو با مواد کوفته می­پوشونیم از دست استفاده می­کنیم که نچسبه و راحت بتونیم شکلش بدیم، می­گیریم دست­مون و شروع می­کنیم به کامل گرد کردن و بستن جاهایی که بازِ باید حتما جاهایی که بازه بسته بشه و ترک­هاش گرفته بشه وگرنه از همون­جاها باز میشه کوفته­مون برای اطمینان این­که باز نشه از یک پارچه استفاده می­کنیم که مخصوص کوفته است. اگر کوفته کوچیک درست کنید هیچ کدوم از این چیزارو ندارید اما اگر بخواید به این سطح و به این اندازه کاملش رو بخواین درست کنید تقریبا نیاز به پارچه داریم جنس پارچه­مون نخی هست یه نوع تنظیف مشبک مشبک هست. پارچه رو می­بندیم چون مرغ کاملا گرد نیست با پارچه خوب می­بندیم و می­زاریم داخل سسی که آماده کردیم و حدود 40 دقیقه با شعله متوسط

می­زاریم که این آماده بشه. اولش درب رو نمی­زاریم 10 دقیقه که گذشت می­تونیم دربش رو بزاریم.

برای این­که این سس داغ تمام کوفته­مون بگیره ما نیاز داریم که آب رو بدیم روی کوفته، ما چند دقیقه آب رو روی کوفته می­ریزیم که بیاد روی کوفته­مون رو بگیره و بعدش دیگه دربش رو می­زاریم کاملا بپزه.

اینم از کوفته تبریزی مجلسیمون

دوستان عزیز همون­طور که مشاهده می­کنید غذای فوق­العاده خوشمزه و لذیذی هست امیدوارم که تهیه کنید و در کنار خانواده از اون لذت ببرید.

دیگه باید کوفته­مون رو برش بزنیم.

این­هم کوفته تبریزی که یکی از هنرنمایی­های خانم­های تبریزی هست.

دوستان عزیز ممنون که با ما همراه بودید.

نظر خود را بیان کنید

1 دیدگاه برای طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی

  1. تالین

    خیلی خوشمزه میشهههههههه????

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهمونی چی بپزم ؟ 20 طرزتهیه دقیق رستورانی و قنادی (ثبت نام رایگان)