رضیم
رضیم

موارد لازم + طرز تهیه

فیلم طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی

متن ویدئو طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی

سلام دوستان و همراهان گرامی امروز براتون یک غذای بسیار ویژه و خوش­مزه آوردیم به نام کوفته تبریزی. اگر شما کوفته تبریزی رو نخورده باشید مطمئنا اسمش رو بارها و بارها شنیدید.

سلام عزیزای­دلم لطفا با ما همراه باشید.

کوفته تبریزی:

جوجه: 1 عدد

پیاز: 1 عدد

پیازخلالی: 2 عدد

زرشک: 2 مشت

گردو: به دل­خواه

تخم­مرغ آب­پز: 3 عدد

آلو: 15 عدد

لپه: 1 پیمانه

برنج: 1 پیمانه

گوجه­فرنگی: 4 عدد

پیازنگینی: 2 عدد

رب: 4 قاشق غذاخوری

زردچوبه: 4 قاشق چای­خوری

نمک: 3 قاشق مرباخوری

فلفل سیاه: 3 قاشق چای­خوری

فلفل قرمز: نوک قاشق چای­خوری

زعفران: به میزان لازم

گوشت چرخ کرده: 800 گرم

گشنیزخشک: 1 قاشق غذاخوری

ریحان خشک: 1 نیم قاشق غذاخوری

ترخون خشک: 2\1 قاشق غذاخوری

مرزه خشک: 1 نیم قاشق غذاخوری

تره خشک: 1 قاشق غذاخوری

جعفری خشک: 1 قاشق غذاخوری

ما برای کوفته تبریزی نیاز به نیاز به یک مرغ داریم یه جوجه البته چون زیر یک کیلوگرم میشه جوجه. نمک می­زنیم تا مرغ­مون بی نمک نشه یه مقدار هم فلفل می­زنیم.

درمدتی که داریم مرغ رو مرینیت می­کنیم ما ابتدا باید لپه و برنجی­رو که داریم رو باید بزاریم بپزه. لپه­مون یک پیمانه­ست برنج هم یک پیمانه. دوستان عزیز این­هارو باید جدا بزاریم بپزه به دلیل این­که برنج لعاب میده و مانع پخت لپه­مون میشه.داخل هردوتاشون آب می­ریزیم و می­زاریم که بپزه.

خب مرغ رو با نمک و فلفل مرینیت کردیم که توش یه طعمی داشته باشه و شکمش رو با تخم­مرغ­هایی که از قبل آب­پز کردیم و آلوهایی که از قبل خیس کردیم حدود 10 الی 15 عدد آلو داریم و زرشک هایی که از قبل شستیم و خاکش رو گرفتیم آبکش کردیم و آوردیم که استفاده کنیم گردو به میزان لازم پیاز­هام که از قبل خلالی ریز کردیم اونم داخل جوجه می­ریزیم.

خب بعد از این­که کاملا شکم مرغ­مون رو پر کردیم میایم و این رو می­دوزیم با نخ و سوزن کاملا تمیز تا موادش ازش بیرون نیاد البته ناگفته نمونه ما یه نخ زخیم لازم داریم ولی هر نخی که تونستیم اینو می­تونیم بدوزیم و بزاریم بپزه. بال­هاشم می­بندیم یا می­دوزیم فرق نمی­کنه و این همه جا فیکس می­شه و با فیکس شدنش دیگه حرکت نمی­کنه. ما همونطور که اینو بپزیم همون موقع می­تونیم اینو باز کنیم. خب مرغ­مون رو که مرتبش کردیم می­زاریم داخل قابلمه و یه مقداری آب بهش اضافه می­کنیم یه مقدار زعفرون هم بهش می­زنیم تا یه ذره تغییر رنگ هم داشته باشم این دیگه خیلی مهم نیست می­تونیم این کارو انجام بدیم می­تونیم ندیم. اینو می­زاریم به مدت 10 الی 20 دقیقه بپزه. چون جوجه­ست زود می­پزه این توی خود کوفته هم دوباره قراره پخته بشه.

دوستان در این فاصله­ای که مرغ ما آب­پز می­شه ما سسش رو آماده می­کنیم.

زردچوبه 1 و نیم قاشق چایخوری اضافه می­کنیم و رب.

 یه سری از دوستان سوال می­کنن چرا من به روش شما رفتم اما باز هم رب من تیره شد، همین زمان مهمه ببینید وقتی­که ما داریم کاری رو انجام می­دیم اگر یه ذره ما با تاخیر این کارو انجام بدیم حالت نیمه سوخته می­گیره رب ما یعنی تیره می­شه اون روشنی خودش رو از­دست میده ما تازمانی که این رو هم­میزنیم بوی خامیش ازبین بره و اون رنگ روشن رو به روغن پس بده. باز هم کمی روغن اضافه می­کنیم،

4 قاشق غذاخوری ما رب داشتیم که این رو برای سس کوفته­مون داریم آماده می­کنیم، باید سس کوفته آماده باشه بجوشه و اگر ما اومدیم کوفته­رو بندازیم حتما باید در حال جوش باشه. وقتی­که رنگ رب­مون پس داد و به این حالت رسید ما می­تونیم مرحله بعدی کارمون رو انجام بدیم. حالا توی این مرحله ما زعفرون رو باید اضافه کنیم زیاد اضافه کنید که هم طعم­ش خوب باشه هم عطرش. 4 تا گوجه­فرنگی داشتیم که اونارم خرد کردیم و اضافه می­کنیم. 2 قاشق چای­خوری­ هم نمک اضافه می­کنیم پیاز داغ نگینی­هم که از قبل آماده کردیم اونم اضافه می­کنیم که 2 تا پیاز بزرگ بود و فلفل سیاه که 1 قاشق چایخوری داریم. خب عالی، این دیگه بهترین مرحله­شه. آب­جوش رو اضافه می­کنیم اگر تو مرحله رب دقت کنیم رنگ سسمون عالی میشه پس نوع تفت دادن رب خیلی اهمیت داره. اما چون وقتی کوفته­مون رو می­ندازیم باید تا نصفه تقریبا تو آب باشه وگرنه تمام­ش رو نباید بگیره بخاطر همین به مقدار لازم آب­جوش اضافه می­کنیم.کمی هم زرشک به سس اضافه می­کنیم و می­ریم سراغ مرحله بعدی.

دوستان عزیز ما این­جا 800 گرم گوشت­چرخ کرده داریم که 600 گرم­ش گوشت گوساله بدون چربی هیچ فرقی نمی­کنه کدوم قسمت گوشت باشه و 200 گرم هم گوشت گوسفندی که اونم باید بدون چربی باشه هیچ فرقی ام نمیکنه کدوم قسمت باشه. این گوشت با برنج پخته شده و لپه پخته شده رو می­ریزیم داخلش و می­خوایم باهم­دیگه اینارو میکس کنیم. خب یه بخشی از موادمون رو می­ریزیم تو دستگاه مولینکس­مون و با گوشت میکس می­کنیم. باید این­ها خوب باهم میکس بشن تا چیزی که مدنظرمون هست ازش به­دست بیاریم. سخت ترین مرحله­ش همین مرحله میکس­ش هست.توی این مرحله همه این­هارو که چرخ کردیم باید باهم ورز بدیم وقتی که داریم ورز می­دیم ادویه­هارو اضافه می­کنیم که هم­زمان با ورز دادن ما این­ها هم خوب ورز بخوره و به خورد گوشت بره. نمک،زرچوبه که طعم زخم گوشت رو می­گیره 3 قاشق چایخوری اضافه می­کنیم، فلفل سیاه 2 قاشق چای­خوری و فلفل قرمز نوک قاشق چای­خوری و تمامی سبزی­ها باید به صورت خشک باشه که استفاده کنیم اگر خشک باشه بهتره به دلیل این­که اون سس آب داره و باعث می­شه که کوفته ما آب­دار بشه و باز بشه. تره کوهی 1 قاشق غذاخوری

 جعفری 1 قاشق غذاخوری

 گشنیز 1 قاشق غذاخوری

 ترخون نصف قاشق غذاخوری

مرزه 1 و نیم قاشق غذاخوری

 و 1 و نیم قاشق غذاخوری ریحان می­ریزیم

ما این­هارو باهم­دیگه باید کاملا ورز بدیم و یک­دست­شون کنیم.

دوستان حالا مرغمون­ هم آماده­ست و نخ پاها و بال­هاش رو باز می­کنیم.

این خمیر یا موادی که به عوان مواد کوفته درست کردیم بخشیش رو برمی­داریم و برای زیر کوفته­مون در­نظر می­گیریم اینو آماده می­کنیم برای زیر کوفته­مون می­زاریم داخل کاسه و صافش می­کنیم و مرغ رو می­زاریم وسط مواد و با بقیه مواد کوفته شروع می­کنیم به پوشوندن مرغ.

 این کوفته رو لازم نیست حتما تو مجالس خاص­مون که هست رو این­رو با مرغ و وضعیت درست کنیم وگرنه این رو می­تونیم فقط کوچیک اونقدر ورزش بدیم که دیگه هیچ ترکی روش نباشه و با دست­مون سوراخ کنیم لاش هرکدوم از موادو خواستیم بزاریم و دوباره اینو بپیچیم و دوباره ببندیم اینو برای تک­نفری هم میشه درست کرد.

آلو­هارو می­ریزیم توی آب سس­مون مابقی زرشک­هامون رو اضافه می­کنیم، سبزی مرزه و ریحان خشک هم اضافه می­کنیم.

خب ما کامل مرغمون رو با مواد کوفته می­پوشونیم از دست استفاده می­کنیم که نچسبه و راحت بتونیم شکلش بدیم، می­گیریم دست­مون و شروع می­کنیم به کامل گرد کردن و بستن جاهایی که بازِ باید حتما جاهایی که بازه بسته بشه و ترک­هاش گرفته بشه وگرنه از همون­جاها باز میشه کوفته­مون برای اطمینان این­که باز نشه از یک پارچه استفاده می­کنیم که مخصوص کوفته است. اگر کوفته کوچیک درست کنید هیچ کدوم از این چیزارو ندارید اما اگر بخواید به این سطح و به این اندازه کاملش رو بخواین درست کنید تقریبا نیاز به پارچه داریم جنس پارچه­مون نخی هست یه نوع تنظیف مشبک مشبک هست. پارچه رو می­بندیم چون مرغ کاملا گرد نیست با پارچه خوب می­بندیم و می­زاریم داخل سسی که آماده کردیم و حدود 40 دقیقه با شعله متوسط

می­زاریم که این آماده بشه. اولش درب رو نمی­زاریم 10 دقیقه که گذشت می­تونیم دربش رو بزاریم.

برای این­که این سس داغ تمام کوفته­مون بگیره ما نیاز داریم که آب رو بدیم روی کوفته، ما چند دقیقه آب رو روی کوفته می­ریزیم که بیاد روی کوفته­مون رو بگیره و بعدش دیگه دربش رو می­زاریم کاملا بپزه.

اینم از کوفته تبریزی مجلسیمون

دوستان عزیز همون­طور که مشاهده می­کنید غذای فوق­العاده خوشمزه و لذیذی هست امیدوارم که تهیه کنید و در کنار خانواده از اون لذت ببرید.

دیگه باید کوفته­مون رو برش بزنیم.

این­هم کوفته تبریزی که یکی از هنرنمایی­های خانم­های تبریزی هست.

دوستان عزیز ممنون که با ما همراه بودید.

نظر خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *