رضیم
رضیم
چرا زولبیا مزه نشاسته میده ؟ (2 نکته ساده)

چرا زولبیا مزه نشاسته میده ؟ (2 نکته ساده)

چرا زولبیا مزه نشاسته میده ؟

زولبیا یکی از شیرینی های محبوب در کشور های جنوبی آسیا است که از قرن ها پیش در این مناطق مصرف می شود. این شیرینی معمولاً در روز های جشن و مراسمات خاص مانند عید فطر و عید قربان سرو می شود و بسیاری از مردم این مناطق به شدت به آن علاقه دارند. اما چرا  این شیرینی به نظر ما مزه نشاسته می دهد؟ برای پاسخ به این سوال باید از ترکیبات موجود در  این شیرینی صحبت کنیم. این شیرینی از آرد، شکر، نشاسته، سفیده تخم مرغ، روغن و سایر افزودنی هایی مانند زعفران و گلاب تهیه می شود. اما نکته قابل توجه در اینجا این است که نشاسته در ترکیب زولبیا به نسبت زیادی وجود دارد.

دلایل اصلی مزه نشاسته در زولبیا

نشاسته یکی از مواد اصلی موجود در خمیر زولبیا است. با افزودن نشاسته به آرد، بافت و ساختار  این شیرینی تغییر می کند و این شیرینی پفکی و نرم تر می شود. اما سوال اینجاست که چرا  این شیرینی به نظر ما مزه نشاسته می دهد؟ پاسخ به این سوال مربوط به رفتار نشاسته در محیط حرارتی است. هنگامی که  این شیرینی در روغن داغ سرخ می شود نشاسته در آرد در حال تجزیه به قندها می باشد. این فرایند به دلیل حرارت بالا و زمان سرخ کردن طولانی است که باعث تجزیه نشاسته و تولید قندها می شود. دلیل دیگر این است که نشاسته یک نوع کربوهیدرات است که در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. در این شیرینی نشاسته به عنوان یکی از ترکیبات اصلی وجود دارد و هنگامی که این شیرینی سرخ می شود و در روغن غوطه‌ور می شود، مزه شیرینی به دلیل وجود نشاسته ایجاد می شود.

میخوام بخونم
چگونه پشمک را رنگی کنیم ‏؟ (2 نکته ساده)

دلیل بعدی برای مزه نشاسته در این شیرینی فرآیند ساخت آن است. برای ساخت  این شیرینی نشاسته و شکر به آب اضافه می شوند و به جوش رسانده می شود تا مواد مخلوط شده و تبدیل به یک خمیر سفت و کاملا افتاده شود. این خمیر در یک کاسه با قطرات روغن گرم شده قرار داده می شود تا به شکل لوله ای پخته شوند.

نکته پایانی

نشاسته از مواد اصلی برای درست کردن خمیر زولبیا است. طبیعی است که  این شیرینی مزه نشاسته بدهد. برای کم شدن میزان این طعم می توان مقدار شیرینی شهد آن را بیشتر کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *