رضیم
رضیم
چرا بامیه در روغن باز می شود ؟ (2 نکته ساده)

چرا بامیه در روغن باز می شود ؟ (2 نکته ساده)

چرا بامیه در روغن باز می شود

بامیه از شیرینی های لذیذ بر سر سفره های افطار ماه مبارک رمضان است. این شیرینی یکی از خوراکی های سنتی و محبوب در ایران است که از قرن ها قبل تاکنون مورد توجه و استفاده قرار می گیرد. این شیرینی به دلیل مزه شیرین و خوشمزه ای که دارد، به عنوان یکی از بهترین تنقلات در نمایشگاه ها، جشنواره ها و میهمانی های ایرانی محسوب می شود. ترکیبات خمیر این شیرینی شامل آرد، شکر، روغن، نمک و آب است. خمیر بامیه باید به گونه‌ای آماده شود که قابلیت خمیر کاری و شکل دهی را داشته باشد. پس از آماده شدن خمیر، به شکل های مختلفی مانند کوکی، تخته و نیزه شکل داده می‌شود و در پایان با یک مایع مخصوص شیرینی پزی مانند شیره خرما، شربت بار یا مربای گلاب پوشانده می‌شود. در کل، شیرینی بامیه به عنوان یکی از خوراکی های سنتی و محبوب ایرانی، باعث افزایش انرژی و روحیه شخص می شود.همراه سایت آموزش آشپزی رضیم باشید.

دلایل باز شدن خمیر بامیه در روغن

اولین دلیل باز شدن بامیه در روغن کامل مخلوط نشدن تخم مرغ با آرد است. اگر تخم مرغ خوب مخلوط نشده باشد باعث ترک برداشتن خمیر هنگام سرخ شدن می‌شود. زیاد بودن مقدار بامیه درون ظرف هنگام سرخ شدن نیز از عوامل اثر گذار است. خمیر این شیرینی دارای ماده قندی به نام فیبر بتاگلوکان است که در آب قابل حل نیست و به دلیل وجود این ماده خمیر در روغن باز می‌شود. فیبر بتاگلوکان نوعی فیبر محلول است که در مواد غذایی مختلف از جمله گندم و جو دوسر پیدا می‌شود. وقتی که خمیر در روغن سرخ می‌شود، روغن وارد خمیر می شود و به دلیل وجود بتاگلوکان، خمیر شروع به تورم و باز شدن می‌کند. همچنین، دمای بالای روغن سرخ شده باعث ایجاد بخار و رطوبت می‌شود که این حالت نیز موجب باز شدن خمیر می‌شود. در کل، وجود بتاگلوکان در خمیر باعث باز شدن آن در روغن می‌شود و علاوه بر این، دمای بالای روغن نیز از دلایل دیگر باز شدن خمیر در روغن است.

نکته پایانی

حتماً توجه داشته باشید که بامیه به دلیل سرخ شدن در روغن و وجود شکر در شهد آن از غذاهای پر کالُری و تقریباً مضر محسوب می شود، و خوردن آن برای بیماران دیابتی اصلاً توصیه نمی شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین اپلیکیشن آموزش آشپزی و شیرینی پزی
بیش از 5000 کاربر فعال آکادمی رضیم
0 تا 100 رسپی ها ویدئویی