رضیم
رضیم
13 روش درمان گیاهی دیسک کمر

13 روش درمان گیاهی دیسک کمر

 

روش درمان گیاهی دیسک کمر

گیاه ‌درمانی یا درمان گیاهی دیسک کمر، به استفاده از عناصر و داروهای گیاهی اشاره دارد که در کنترل این عارضه و تسکین علائم ناشی از آن مؤثر هستند. با این که تحقیقات علمی مربوط به حوزه گیاه ‌درمانی محدود و ناکافی هستند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند برخی از انواع گیاهان دارویی پتانسیل کاهش علائمی مانند کمردرد و گزگز دست و پا در موارد دیسک کمر را داشته و به روند بهبودی کمک می‌کنند.

با وجود این، به منظور دستیابی به نتایج بهتر، حتماً باید قبل از استفاده از گیاه‌درمانی نیز با پزشک متخصص مشورت داشته و درمان‌های پزشکی را در کنار این روش طبیعی درمان استفاده کنید. درمان‌های گیاهی با ایجاد خاصیت ضد درد یا مسکن، موجب کنترل بهتر علائم و بهبود سلامتی کلی افراد مبتلا به دیسک کمر می‌شوند.

مزایای درمان گیاهی دیسک کمر

مزایای درمان گیاهی دیسک کمر عبارتند از:

  • طبیعی بودن روند و رویکرد درمانیدرمان گیاهی روشی طبیعی و جایگزین برای کنترل علائم ناشی از دیسک کمر ارائه می‌دهد که طی آن بر خلاف استفاده از داروهای شیمیایی، از عناصر و گیاهان طبیعی برای تسکین علائم و کنترل عارضه استفاده می‌شود.
  • تسکین مؤثر دردبرخی از گیاهان مانند زردچوبه و پنجه شیطان که به طور سنتی در طب گیاهی از آن‌ها استفاده می‌شود، به دلیل داشتن خاصیت ضد درد و التهابی می‌توانند باعث تسکین مؤثر درد شوند. در موارد دیسک کمر نیز می‌توان از این گیاهان به عنوان یک گزینه غیر دارویی و غیرشیمیایی، برای تسکین و کاهش درد، گزگز دست یا گزگز پا استفاده کرد. علت‌های گزگز پا می‌تواند متفاوت باشد و بسته به تشخیص پزشک درمان متناسب با آن ارائه می‌گردد.
  • تأثیرات ضد التهابیاکثر گیاهانی که در طب گیاهی از آن‌ها استفاده می‌شود، دارای خواص ضد التهابی هستند. التهاب مزمن از جمله مواردی بوده که به تشدید دیسک کمر منجر می‌شود. از این رو، کاهش التهاب ناشی از درمان گیاهی می‌تواند روند تخریبی و اصطلاحاً دژنراتیو ناشی از دیسک کمر را کند کرده و علائم مرتبط با این عارضه مانند گزگز دست را تسکین و کاهش دهد. گزگز دست همیشه نشانۀ دیسک کمر نیست، بنابراین بهتر است جهت تشخیص علت گزگز دست و درمان آن به پزشک مراجعه کنید.
  • به حداقل رسیدن عوارض جانبی ناشی از درمانقطعاً داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای معمولی و شیمیایی عوارض جانبی کمتری دارند. با وجود این، حتی گاهاً واکنش بدن افراد مختلف به گیاهان دارویی نیز متفاوت بوده و همچنان ممکن است حین استفاده از داروهای گیاهی، برخی از عوارض جانبی یا واکنش‌های آلرژیک را نسبت به آن‌ها داشته باشند. به همین دلیل باید قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی برای درمان دیسک کمر، به منظور اطمینان از بی‌خطر بودن و آموزش روش صحیح استفاده، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
  • مؤثر بودن این روش درمان کمکیدر موارد دیسک کمر، درمان گیاهی قادر به درمان مطلق مشکل نبوده و به عنوان مکمل و تکمیل کننده درمان پزشکی رایج از این روش استفاده می‌شود. می‌توان از طب گیاهی به عنوان درمان کمکی به همراه فیزیوتراپی، دارو، یا سایر مداخلات پزشکی استفاده کرد که با ایجاد حمایت مضاعف به تسکین علائم و بهبود سلامتی کلی کمک می‌کند.
  • قابلیت متناسب سازی و شخصی سازی درمانمی‌توان درمان گیاهی را متناسب با نیاز و ترجیحات شخصی بیمار تنظیم کرد. در طب گیاهی، می‌توان بسته به علائم و ویژگی‌های بدنی خاص هر بیمار، گیاهان مختلفی را برای درمان توصیه کرد. این قابلیت شخصی سازی در طب گیاهی موجب می‌شود تا اثربخشی این رویکرد در هر فردی مؤثر بوده و بتواند نیازهای منحصر به فرد هر بیمار را پاسخ دهد.
  • تقویت عادات خودمراقبتیدرمان‌های گیاهی و سنتی به عنوان طب مکمل در کنار دستورالعمل‌های پزشکی، می‌توانند موجب تقویت حس خودمراقبتی در فرد شده و باعث شوند بیمار نقش فعالی در بهبودی سلامتی خود داشته باشد. دخیل بودن خود بیمار در روند درمانی، علاوه بر یادگیری درمان‌های طبیعی و انتخاب‌های آگاهانه، حس تندرستی و سلامتی فرد را نیز افزایش می‌دهد.

گیاهان مورد استفاده برای درمان دیسک کمر

زردچوبه

زردچوبه به دلیل غنی بودن از ترکیبی زیست فعال به ‌نام کورکومین، گیاهی با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی محسوب می‌شود. کورکومین برای کاهش التهاب و تسکین درد در مواردی مانند دیسک کمر مؤثر عمل می‌کند. این ماده با مهار آنزیم های التهابی و تحریک پاسخ ایمنی بدن، به طور مؤثری می‌تواند علائم ناشی از دیسک کمر را کاهش و تسکین دهد.

گیاه پنجه شیطان

گیاه پنجه شیطان (Devil’s Claw) حاوی مادۀ دارویی بنام گلیکوزیدهای ایریدوئید بوده که خاصیت ضد التهابی و ضد درد دارد. استفاده از این گیاه می‌تواند برای کاهش درد، گرفتگی و التهاب ناشی از دیسک کمر مؤثر باشد. گیاه پنجه شیطان را می‌توان به عنوان مکمل مصرف کرده یا به صورت کرم و ژل موضعی استفاده کرد.

گیاه بید سفید

گیاه بید سفید، حاوی سالیسین بوده که ترکیبی مشابه آسپرین است. این گیاه به دلیل خواص ضد التهابی و ضد درد بودن خود شناخته می‌شود. ماده سالیسین موجب مهار تولید پروستاگلاندین‌ها می‌شود که نقش مهمی در ترویج درد و التهاب در بدن دارند. در موارد دیسک کمر می‌توان از پوست این درخت به عنوان گیاهی دارویی برای تسکین درد استفاده کرد، اما افراد دارای آلرژی به آسپرین یا افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص باید در مصرف این گیاه محتاط باشند.

زنجبیل

زنجبیل که عمدتاً به عنوان گیاهی با خواص ضد التهابی شناخته می‌شود، حاوی جینجرول بوده که خاصیت تسکین درد و التهاب مؤثری دارد. می‌توان زنجبیل را دم کرده و به صورت چای استفاده کرد یا آن را به مواد غذایی اضافه کرده و به شکل مکمل از این گیاه استفاده کرد. مصرف زنجبیل می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی ناشی از دیسک کمر کمک کند.

کپسایسین یا کاپسِی ‌سین

کپسایسین ماده‌ای شیمیایی موجود در فلفل‌های تند بوده که از این ترکیب به صورت کرم یا ژل موضعی برای تسکین درد استفاده می‌شود. این کرم موضعی با حساسیت‌ زدایی موقت گیرنده‌های عصبی و در نتیجه کاهش سیگنال‌های درد، میزان درک حس درد را کاهش می‌‌دهد. در موارد دیسک کمر، استفاده از این کرم بر روی ناحیه آسیب دیده، می‌تواند باعث تسکین درد موضعی شود.

کندر

درخت کُندُر هندی، گیاهی است که صمغ کندر تولید می‌کند. کندر دارای ترکیباتی با خاصیت ضدالتهابی است که می‌تواند به کاهش التهاب در ستون فقرات کمک کرده و کمردرد ناشی از دیسک کمر را تسکین دهد.

پوست درخت بید

همانند بید سفید، پوست درخت بید نیز نوعی گیاه دارویی است که از گونه‌های مختلف درخت بید بدست می‌آید. پوست درخت بید حاوی سالیسین بوده که خاصیت ضد التهابی و مسکن درد دارد. پوست درخت بید می‌تواند برای کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک کمر مؤثر باشد.

گیاه گزنه

گزنه نیز گیاهی دارویی بوده که در طب سنتی به دلیل خواص ضد التهابی از این گیاه استفاده می‌شود. زمانی که از این گیاه به صورت موضعی استفاده کرده یا آن را بصورت چای و مکمل مصرف کرد، می‌تواند برای کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک کمر مؤثر باشد.

گیاه آرنیکا (گل همیشه بهار کوهی)

آرنیکا، گیاهی دارویی بوده که به طور سنتی از آن به دلیل خاصیت ضد درد و ضد التهابی این گیاه استفاده می‌شود. این گیاه دارویی به صورت کرم یا ژل موضعی در دسترس بوده که می‌تواند درد موضعی در موارد دیسک کمر را کاهش دهد.

ریشه گیاه شیرین بیان

در طب سنتی و گیاهی، از ریشه گیاه شیرین بیان به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی استفاده می‌شود. ریشه شیرین بیان می‌تواند برای کاهش درد و کاهش التهاب ناحیه کمر مؤثر باشد. اما توجه داشته باشید که ریشه شیرین بیان را باید با احتیاط مصرف کرد، چرا که می‌تواند با برخی از داروها، تداخل دارویی داشته یا مصرف این گیاه در برخی از افراد موجب ایجاد عوارض جانبی شود.

گیاه کامفری

گیاه کامفری یا گوش خر، به دلیل خاصیت آن برای تقویت روند بهبودی بافت و ترک خوردگی‌های استخوانی، به طور سنتی در طب گیاهی استفاده می‌شود. این گیاه حاوی ترکیباتی بوده که می‌توانند برای ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب دیده ستون فقرات مفید و مؤثر باشند. با وجود این، به دلیل احتمال مسمومیت کبدی ناشی از این گیاه، باید با احتیاط استفاده شده و مصرف موضعی این گیاه نیز باید تحت نظارت پزشک متخصص انجام گیرد.

بابونه

بابونه گیاهی معطر با خواص آرام بخش و ضدالتهابی است که می‌تواند برای کاهش تنش و گرفتگی عضلانی، کاهش درد، و افزایش آرامش در افراد مبتلا به دیسک کمر مؤثر باشد. می‌توان بابونه را دم کرده و به صورت چای مصرف کرد یا از کرم و روغن این گیاه به صورت موضعی استفاده کرد.

عصاره کندر

عصاره یا روغن کندر از درخت کندر سرخ گرفته شده و دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند برای کاهش التهاب و درد ناشی از دیسک کمر مؤثر باشد. می‌توان از عصاره یا روغن کندر به صورت موضعی در رایحه درمانی یا آروماتراپی استفاده کرد.

کلام آخر

باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که با اینکه درمان گیاهی مزایای متعددی دارد، اما ممکن است تأثیرات و پاسخ درمانی بدن افراد مختلف به این رویکرد درمانی، متفاوت باشد. میزان اثربخشی و دوز مناسب استفاده از گیاهان دارویی در بیماری دیسک کمر، هنوز در حال تحقیق و بررسی است. از طرفی، برخی از این گیاهان دارویی ممکن است با برخی داروها، تداخل دارویی داشته یا مصرف آن‌ها موجب ایجاد عوارض جانبی در برخی از افراد شود. از این رو، قبل از استفاده از هرگونه درمان گیاهی، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک متخصص می‌تواند با ارائه راهنمایی و دستور استفاده ایمن و مؤثر از داروهای گیاهی، ضمن نظارت داشتن بر روند بهبودی شما، از طریق ترکیب درمان گیاهی با رویکردهای پزشکی، موجب شود تا نتایج مطلوب‌تری داشته باشید.

سلب مسئولیت

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط رضیم تأیید و یا رد نمی‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین اپلیکیشن آموزش آشپزی و شیرینی پزی
بیش از 5000 کاربر فعال آکادمی رضیم
0 تا 100 رسپی ها ویدئویی