رضیم
رضیم
آموزش نحوه ی تکثیر اسپاتی فیلوم (لی لی صلح) در خانه

آموزش نحوه ی تکثیر اسپاتی فیلوم (لی لی صلح) در خانه

پرورش گل و گیاه در خانه یکی از فعالیت های زیبا و الهام بخش است. مطمئناً نوع گیاهان انتخابی در جذابیت و الهام بخشی این فعالیت بسیار اثرگذار است. از میان تمامی گیاهان آپارتمانی موجود، گیاه لی لی صلح (Peace Lily) که تحت نام اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) نیز شناخته می‌شود، یک گزینه فوق‌العاده است. این گیاه زیبا و در عین حال الهام بخش است و به محض آنکه یکی از آنها را در خانه خود نگه دارید، به سرعت به این نتیجه خواهید سید که یک گل لی لی صلح برای خانه شما کافی نیست. اما نگران نباشید! نیازی نیست برای داشتن  اسپاتی فیلوم های بیشتر هزینه کنید، چرا تکثیر اسپاتی فیلوم در خانه آسان است.

اگر یک گیاه لی لی صلح بالغ در خانه داشته باشید، تکثیر یک روش فوق‌العاده برای افزایش تعداد مجموعه گیاهان آپارتمانی شما خواهد بود. با توجه به اهمیت این موضوع، ما در این مقاله به انواع روش های تکثیر لی لی صلح می‌پردازیم.

توجه: این مقاله برگرفته از مقاله انگلیسی how to propagate peace lily  است.

تکثیر لی لی صلح

بسیاری از گیاهان آپارتمانی را می‌توان از طریق قلمه زدن تکثیر نمود. به عنوان مثال برای تکثیر برگ بیدی کافی است یک ساقه از آن را جدا نموده و داخل آب قرار داد. پس از چند روز قلمه ریشه زده و می‌توان قلمه گیاه برگ بیدی Wandering jew plant)) را داخل خاک کاشت. این در حالی است که گیاه لی لی صلح را نمی‌توان از طریق قلمه تکثیر نمود. تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم از طریق کاشت پاجوش ها، تقسیم بوته و یا بذر انجام می‌شود.

زمان مناسب برای تکثیر گل اسپاتی فیلوم

فصل های گرم نظیر بهار و تابستان ، بهترین زمان برای تکثیر گل لی لی صلح در فضای باز است. در زمستان به دلیل دمای پایین و نور کم، سرعت رشد پاجوش ها و توده‌ها کاهش می‌یابد و در نتیجه تکثیر ممکن نیست. با این وجود، اگر گل اسپاتی فیلوم را در داخل خانه نگهداری کنید، شرایط تکثیر متفاوت خواهد بود. اگر بتوانید دما و نور داخل خانه را کنترل نمایید، می‌توانید تکثیر لی لی صلح را در هر زمانی از سال انجام دهید.

برای اطمینان از تکثیر گل اسپاتی فیلوم، باید علاوه بر فصل، میزان بلوغ گیاه را نیز در نظر بگیرید. برای آنکه تکثیر بی عیب و نقصی داشته باشید، بهتر است صبر کنید تا گیاه اسپاتی فیلوم شما به طور کامل رشد کند.

تکثیر لی لی صلح

نحوه ی تکثیر اسپاتی فیلوم

برای تکثیر گل لی لی صلح سه روش اصلی وجود دارد که این روش ها عبارتند اند از:

روش اول : تقسیم بوته

در فصل بهار، هنگام تعویض گلدان با استفاده از روش تقسیم بوته می توانی گیاه لی لی صلح را تکثیر نمود. برای این کار باید گیاه را از گلدان خودش خارج کنید. سپس بخش هایی از گیاه که ریشه مجزا دارند را جدا کرده و درون گلدانی مجزا بکارید.

images_1685358225_64748691b7003.jpg

روش دوم: کاشت بذر

تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق بذر خیلی مرسوم نیست. چرا که پس جوانه زنی، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بذر به گیاه بالغ تبدیل شود. برای تکثیر لی لی صلح از طریق بذر، بذرها را به عمق یک سانتی‌متری در گلدانی پر از خاک با زهکشی مناسب بکارید. گلدان را در یک محیط روشن با نور غیر مستقیم قرار دهید و خاک را همواره مرطوب نگه دارید. بذر ها پس از 14 الی 25 روز جوانه می‌زنند.

روش سوم: تکثیر لی لی صلح از طریق پاجوش

1) گیاه مادر را پیدا کنید

برای تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق پاجوش باید ابتدا باید گل مادر را پیدا کنید. گل مادر بزرگترین ساقه بالغ گیاه لی لی صلح است. گل مادر معمولاً در وسط گیاه رشد می‌کند و به احتمال زیاد در آخرین فصل گل‌دهی، گل می‌دهد. اگر لی لی صلح خود را از طریق بذر کاشته باشید، به احتمال زیاد اولین ساقه ‌ای که از بذر ظاهر شده است، گیاه مادر است.

پس از یافتن گیاه مادر، باید پاجوش ها را از گیاه مادر جدا نمایید. این پاجوش ها هر کدام می‌توانند تبدیل به یک گیاه جدیدی شوند. گیاه لی لی صلح از طریق ریشه هایش تکثیر می‌شود، در نتیجه هنگامی که پاجوش ها در گلدان دیگری کاشته می‌شوند، گل جدیدی از ریشه ها شکل می‌گیرد.

در این روش  بهتر است پاجوش های جوانی را انتخاب کنید که حداقل 3 یا 4 برگ داشته باشد. اگر پاجوش هایی با برگ کمتر انتخاب کنید، ممکن است پاجوش ریشه نزند و رشد نکند.

تکثیر لی لی صلح از پاجوش

2) خاک مناسب تهیه کنید

خاک خوب برای رشد گیاهان لازم است. مانند بیشتر گیاهان آپارتمانی، خاک مورد استفاده برای لی لی صلح باید زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک باغچه به طور کلی بیش از حد فشرده است و زهکشی مناسبی برای کاشت گیاه لی لی صلح ندارد. علاوه بر این، ممکن است حامل آفات، بیماری‌ها یا علف‌های هرز باشد.

بهترین روش برای تضمین اینکه گیاه لی لی صلح شما به یک محیط ایده آل برای رشد دست می‌یابد، تولید مخلوط خاک توسط خودتان است. یکی از گزینه های مناسب برای گیاه اسپاتی فیلوم شامل: ترکیب خاک گیاهان آپارتمانی، پرلیت و شن با نسبت 2 به 1 به 1 می‌شود. این ترکیب خاک می‌تواند زهکشی مناسبی برای این گیاه تأمین نماید.

3) گیاه را تقسیم کنید

پس از آنکه پاجوش های مناسب را شناسایی کردید و خاک ایده ال را نیز تهیه کردید، زمان تقسیم گیاه اسپاتی فیلوم فرا رسیده است. برای تکثیر گل لی لی صلح مراحل زیر را باید انجام دهید:

مرحله 1: لی لی صلح خود را به آرامی از گلدان خارج کنید.

مرحله 2: خاک های سست اطراف ریشه ها را با مسواک پاک کنید. با این کار، می‌توانید ریشه ها را واضح‌تر ببینید.

مرحله 3: ریشه های گیاه را تا حد ممکن از هم باز کنید و سپس گیاه را روی میز قرار دهید.

مرحله 4: محل اتصال پاجوش به گیاه مادر را پیدا کنید.

مرحله 5: با استفاده از یک قیچی یا چاقوی تیز و تمیز، پاجوش ها را از گیاه مادر جدا کنید.

ریشه گیاه لی لی صلح

4) کاشت پاجوش ها در گلدان

بعد از آنکه پاجوش ها را از گیاه مادر جدا کردید، وقت آن رسیده است که آنها را در گلدان جدید بکارید. ابتدا گیاه مادر را در گلدان اصلی خود قرار دهید. سپس هر پاجوش را جداگانه در یک گلدان جدید بکارید.

با تغییر خاک ، گاهی گیاهان دچار تنش می‌شود. به همین علت در صورت امکان برای کاشت پاجوش ها، از همان خاکی که گیاه مادر در آن قرار داشته است، استفاده کنید. پس از کاشت پاجوش ها، ممکن است به دلیل تنش ناشی از انتقال، شاهد افتادگی برگ ها باشید. این امر  معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته از بین می‌رود.

تکثیر لی لی صلح در آب

تکثیر پاجوش لی لی صلح از طریق آب

اگر یک پاجوش گیاه به طور ناخواسته از آن جدا شده باشد و ریشه ای نداشته باشد، ممکن است به پرورش آن در آب فکر کنید. این روش یک گزینه عالی برای سریعتر ریشه دار کردن پاجوش ها و کاشت آنها در خاک است.

برای این کار یک ظرف انتخاب کنید و آن را با آب ترجیحاً مقطر یا آب لوله کشی پر کنید. پاجوش را درون ظرف آب قرار دهید و ظرف  را در مکانی با نور مناسب ( ترجیحاً نور غیر مستقیم) قرار دهید. پس از یک یا دو هفته شاهد رشد ریشه های جدید خواهید بود. هنگامی که ریشه به طول 3 الی 6 سانتی متر رسید، می‌توانید آنها را در خاک بکارید.

گل اسپاتی فیلوم

صحبت پایانی

در این مقاله ما به بررسی انواع روش های تکثیر اسپاتی فیلوم یا همان لی لی صلح پرداختیم. اگر این مقاله را دوست داشتید و شما نیز جزو دوستداران گیاهان آپارتمانی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باغبانی، به سایت های برتر انگلیسی زبان در این زمینه مراجعه نمایید. برخی از این سایت ها عبارت‌اند از: thespruce.com ، gardening.org ، floristkid.com ، gardeningknowhow.com ، epicgardening.com

سلب مسئولیت

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط رضیم تأیید و یا رد نمی‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *