رضیم
رضیم

آیا کتلت همان شامی است ؟ (2 ترفند ساده)

آیا کتلت همان شامی می باشد؟

شامی کباب یا همان شامی از غذاهای اصیل و خوشمزه و دوست داشتنی ایرانی است، که در کشورهای دیگری مانند افغانستان نیز طبخ می گردد. اکثریت مردم شامی کباب را با کتلت اشتباها یکی می دانند، این در حالی است که این دو غذا کاملا با هم متفاوت هستند. اما باید توجه کرد که در تهیه و طبخ شامی فقط سیب زمینی پخته و گوشت بکار می رود. شامی را می توان برای وعده غذایی اصلی یا پیش غذا میل کرد.

طرز تهیه شامی و کتلت

طرز تهیه شامی و کتلت

در اینجا طرز تهیه شامی و کتلت را بطور مختصر ذکر نموده تا به تفاوت آنها پی ببریم. سیب زمینی پخته شده را با رنده ریز، به صورت مناسب رنده کرده و پیاز رنده شده را هم اضافه می کنیم. سپس گوشت چرخ کرده را به سیب زمینی و پیاز اضافه کرده خوب ورز می دهیم، تا مواد یکدست و منسجمی به دست آید. حالا کمی آرد نخودچی و یا آرد سوخاری و نمک و فلفل و زردچوبه، به ظرف حاوی مواد شامی اضافه کرده و خوب ورز میدهیم، تا کاملا یکدست شوند. سپس ظرف حاوی مواد را با سلفون پوشانده و یکی دو ساعت در یخچال به آن استراحت می دهیم، تا شامی ها خوشمزه تر شوند. حالا مواد را در روغن مایع با حرارت ملایم، روی اجاق گاز سرخ می کنیم.

طرز تهیه کتلت به این صورت است که سیب زمینی ها را پوست کنده، سپس با رنده ریز رنده کرده، آنها را از صافی عبور داده، تا آب اضافی سیب زمینی گرفته شود. پیاز را هم رنده کرده و آب اضافی آن را گرفته و به سیب زمینی ها اضافه می کنیم. حالا مواد را در یک کاسه بزرگ ریخته، گوشت چرخ کرده را هم به کاسه اضافه نموده و مقداری زرد چوبه و نمک و فلفل و پودر سوخاری را، درون کاسه ریخته و خوب ورز می دهیم. یک تخم مرغ را به مخلوط افزوده، با دست خوب ورز داده تا کاملا یکدست و منسجم  شوند. به مدت یکی دو ساعت در یخچال قرار داده تا خودش را بگیرد. سپس مواد را به اندازه برداشته و به شکل دلخواه در می آوریم ودر یک تابه با روغن مایع داغ شده سرخ می کنیم.

در نتیجه می توان گفت که تفاوت شامی با کتلت در این است که در تهیه شامی، سیب زمینی را آبپز کرده و با آرد نخودچی تهیه می کنیم. ولی در تهیه کتلت، از سیب زمینی  خام و تخم مرغ و پودر سوخاری استفاده می شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

نظر خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین اپلیکیشن آموزش آشپزی و شیرینی پزی
بیش از 5000 کاربر فعال آکادمی رضیم
0 تا 100 رسپی ها ویدئویی