رضیم
رضیم
برنج چند روز در یخچال میماند؟ (8 نکته نگهداری پلو در یخچال)

برنج چند روز در یخچال میماند؟ (8 نکته نگهداری پلو در یخچال)

برنج چند روز در یخچال میماند؟

در پاسخ صریح به این سوال می توان گفت تا ۳ روز شما میتوانید برنج را در یخچال نگهداری کنید اما شرایط نگهداری برنج در یخچال و فریز بسیار مهم بوده و در این مقاله به توضیح بیشتر و دقیق تر این موضوع میپردازیم تا اگر شما برنج بیش از اندازه مصرف یک وعده خود درست کردید یا در شرایط شغلی و سنی خاصی هستید که نیاز به پخت چند وعده برنج ونگهداری آن برای دفعات متفاوت دارید کاملا بهداشتی و درست این کار را انجام دهید. برای دیدن تمام دستور پخت چلوها به صفحه ی مربوطه مراجعه کنید.

۱_برنج تازه پخت را هر چه سریع تر سرد کرده تا داخل یخچال یا فریزر قرار دهید زیرا اگر در سرد کردن برنج تاخیر ایجاد کرده و چند ساعت آن را به حال خود رها کنید، برنج شما مستعده رشد باکتری ها میشود، پس در اولین قدم برنج را برای قرار دادن در یخچال سریع تر خنک کنید.

۲_ به اینکه این برنج را قرار است در چند وعده گرم کرده و میل کنید دقت کنید و برنج خود را به اندازه دلخواه تقسیم کنید بعد در فریزر یا یخچال قرار دهید زیرا اگر مقدار زیادی برنج را یکجا در فریزر و یخچال قرار داده سپس قصد گرم کردن آن را داشته باشید فقط میتوانید در همان وعده از پلوی خود استفاده کنید و سپس آن را بیرون بریزد زیرا برنج فریز شده را نباید به هیچ عنوان دو بار گرم کنید، گرم کردن برنج در دو بار پیاپی احتمال مسمومیت غذایی را به دنبال دارد و برای سلامت بدن شما خوب نیست.

۳_ برنج خود را در ظروف درب دار یا کیسه فریز قرار دهید و هوای کیسه را کاملا خالی کنید، اگر برنج را با ظرف بدون درب یا کیسه باز در یخچال و فریزر قرار دهید امکان آلودگی غذایی با مواد داخل یخچال را فراهم میکنید و پس از مصرف احتمال مسمومیت غذایی به وجود می آید.

۴_ حتما به دمای نگهداری برنج دقت کنید زیرا درجه نامناسب سبب رشد باکتری و واکنش مواد خام داخل یخچال با برنج را می دهد، برنج پخته خود را خارج از محدوده دمایی ۵تا ۲۳ درجه نگهداری کنید .

۵_برنج را در فریزر تا ۳ ، ۴ ماه میتوانید نگهداری کنید و در یخچال ۳ تا ۴ روز اما توجه داشته باشید در صورت سفت، لزج و تغییر رنگ برنج به هیچ عنوان آن را مصرف نکنید و دور بریزید.

۶_ برای گرم کردن برنج سرد یا یخ زده آن را گوشه ای قرار ندهید تا کم کم هم دمای محیط شود، بعد از خروج از یخچال و فریزر به آن یک فنجان آب اضافه کرده و بر روی شعله کم گاز یا در درجه ملایم ماکروفر قرار دهید و هر ۳۰ ثانیه هم بزنید تا کاملا یخ برنج باز شود و لایه داخلی یخ زده نماند.

۷_اگر برنج شما پخته نیست و میخواهید برنج خیسانده شده را در یخچال نگهداری کنید آب آن را کم کرده اما کامل آب را خالی نکنید و سپس ۱ تا ۲ روز میتوانید در یخچال نگهداری و سپس بپزید.

۸_ در صورت مصرف برنج فریز شده یا مصرف برنج بعد از ۳ روز در یخچال اگر این علائم را پیدا کردید به بیمارستان مراجعه کنید :دل درد، استفراغ، اسهال و تب و لرز ازعلائم مسمومیت برنج هستند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

نظر خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *